II CEL OGÓLNY: Poprawa atrakcyjności obszaru LSR
CELE SZCZEGÓŁOWE :
1) Rozbudowa i poprawa standardu infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na obszarze LSR
2.1.1 Tworzenie, rozwój, wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny historycznie lub terytorialnie związanych z działalnością rybacką na obszarze LSR
Budżet 3 020 000 zł
Planowane nabory:
II/2019 kwota alokacji: 1 112 326,00 zł
Pomoc przyznawana jest wnioskodawcy:
-jednostkom samorządu terytorialnego i jednostkom organizacyjnym podległym tym jednostkom oraz organizacjom pozarządowym w rozumieniu przepisów o działalnościpożytku publicznego
i wolontariacie, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju sektora rybołówstwa i akwakultury,
-w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 50% tych kosztów,a w przypadku gdy operacja spełnia warunki określone w art. 95 ust. 3 rozporządzenia nr 508/2014 – w wysokości do 85% tych kosztów,
- do wysokości limitu, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o EFMR,jednak nie więcej niż 300 000 zł na jednego wnioskodawcę.
Do kosztów kwalifikowalnych operacji w ramach działania realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 508/2014, nie zalicza się kosztów:
1) zakupu używanych maszyn, urządzeń lub innego sprzętu;
2) nabycia gruntu, budynku, budowli lub prawa do dysponowania nimi;
3) nakładów rzeczowych;
4) pracy własnej wykonywanej przez beneficjenta będącego osobą fizyczną i pracy wolontariuszy;
5) ogólnych realizacji tej operacji, w tym honorariów architektów i inżynierów, opłat za konsultacje i doradztwo w zakresie przygotowania przez wnioskodawcę dokumentacji niezbędnej do przyznania i rozliczenia pomocy, w tym studiów wykonalności, oraz kosztów połączeń telefonicznych, opłat za zużytą wodę, energię elektryczną i nośniki energii:
a) powyżej 10% wartości netto operacji,
b) które nie miały bezpośredniego związku z realizacją operacji,
c) które zostały naliczone i wykazane niezgodnie ze sposobem określonym w umowie o dofinansowanie;
6) związanych z umową leasingu:
a) w której brak jest postanowień przenoszących na beneficjenta własność rzeczy będących przedmiotem leasingu,
b) odsetek, opłat ubezpieczeniowych, marży finansującego i kosztów ogólnych, w tym również podatku od towarów i usług (VAT);
7) amortyzacji środków trwałych;
8) związanych z konserwacją obiektów kultu religijnego i cmentarzy.
Wysokość poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji w ramach działania realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 508/2014, ustala się na podstawie umowy, faktury lub innego równoważnego dokumentu księgowego oraz innych dokumentów potwierdzających dokonanie zapłaty przez beneficjenta.
Pomoc finansową na realizację operacji w ramach działania realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 508/2014, w ramach celów, o których mowa w § 2 pkt 1–4, która polega na inwestycji w zakresie budowy, robót budowlanych, przebudowy i remontu obiektu budowlanego, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, lub zakupu narzędzi i urządzeń lub innego wyposażenia technicznego przyznaje się, jeżeli operacja:
1) przyczyni się do powstania trwałych korzyści gospodarczych;
2) będzie zrealizowana z zapewnieniem należytych gwarancji technicznych;
3) ma zapewnioną gospodarczą trwałość;
4) nie wpłynie negatywnie na środowisko oraz ochronę żywych zasobów wód.
Trwałość projektu:
Trwałe korzyści gospodarcze powstaną, gdy proponowany przez wnioskodawcę sposób finansowania i realizacji operacji nie spowoduje utraty płynności finansowej tego wnioskodawcy w okresie 3 lat, licząc od roku, w którym dokonano płatności końcowej.
Realizacja operacji ma zapewnioną gospodarczą trwałość, jeżeli założono przynajmniej 5-letni okres użytkowania obiektu budowlanego bezpośrednio związanego z wykonywaniem planowanej inwestycji oraz 5-letni okres eksploatacji lub użytkowania narzędzi i urządzeń lub innego wyposażenia technicznego.
Karta oceny w ramach środka 2.1.1