powrót

Kopenhaga - Projekt w ramach Interreg South Baltic

Projekt w ramach Interreg South Baltic „ Fish Markets-Small costal fishery and its heritage as significant potential for turism destination development”.

„Fish Markets - dziedzictwo rybołówstwa przybrzeżnego jako potencjał rozwoju turystyki”, realizowanego w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk.

Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka w 2015 roku przystąpiła jako jeden z jedenastu partnerów do projektu między innymi Wydział Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego,Miasto Darłowo, Miasto Ustka, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i lider projektu Uniwersytet w Greifswaldzie.

W dniach 10-12  marca 2017 roku odbyła się wizyta studyjna do Kopenhagi.

Organizatorem spotkania był Uniwersytet w Greifswaldzie oraz Stowarzyszenie Rybołówstwa Przybrzeżnego z Danii. W spotkaniu uczestniczyli partnerzy projektu oraz zaproszeni przez nich goście – rybacy z Polski i Niemiec oraz przedstawiciele Lokalnych Grup Rybackich. Województwo Zachodniopomorskie reprezentowali pracownicy Wydziału Turystyki i Gospodarki oraz Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego, a także Dyrektor Biura Mieleńskiej Lokalnej Grupy Rybackiej oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Morze i Parsęta”.


Pierwsza cześć spotkania obejmowała uczestnictwo w evencie połączonym z targiem rybnym, który został zorganizowany  przez duńskie Stowarzyszenie Rybołówstwa Przybrzeżnego. Event odbywał się przy hali targowej mieszczącej się w centrum Kopenhagi "Torvehallerne" słynącej ze sprzedaży wysokiej jakości produktów spożywczych. Druga część spotkania odbyła się w greenkubatorze -  siedzibie organizatora eventu, gdzie omówione zostały możliwości ustanowienia targów rybnych, zaangażowania rybaków i znalezienia  partnerów do współpracy. 

Podczas spotkania poruszono zagadnienia związane z organizacją i koordynacją wydarzenia, m.in.: planowanie, logistyka, bezpieczeństwo, finansowanie, PR.  Partnerzy projektu oraz zaproszeni goście podjęli dyskusję na temat głównych barier w tworzeniu targów rybnych, wynikających z przepisów prawa danego kraju.


W związku z zaplanowanym kolejnym spotkaniem, które odbędzie się na Pomorzu Zachodnim prosilibyśmy Środowisko Rybackie o opinie na temat możliwości utworzenia Targu Rybnego w Mielnie.                         

data: 16/03/2017, 23:39